Jaki placek turystyczny kupić?

Jaki placek turystyczny kupić?

Sezon wyjazdowy trwa w związku z tym wiele osób zastanawia się jak na wyjazd najlepiej się zapakować, o czym trzeba pamiętać, jak zrealizować zakupy. Wśród tych elementów, o których koniecznie trzeba pamiętać znajduje się między innymi dobry plecak turystyczny. Jak go wybrać?

Nie będziemy skupiać się na konkretnych markach, ponieważ jest ich wiele pośród nich na pewno coś dobrego uda się znaleźć, może być także problem z obiektywnością. Dlatego najlepszą opcją będzie wskazanie tych cech, które powinien mieć dobry plecak turystyczny.

Pojemność

Oczywiście to jak bardzo pojemny ma być plecak zależy od wielu czynników. Musimy wiedzieć na ile jedziemy, jaki mamy styl podróżowania, jak wiele rzeczy ze sobą chcemy zabrać. Nie ma tu reguły, jedni potrzebują 80 litrów inni na 3 tygodnie zabierają 30 litrów i też się zmieszczą.

System nośny

Jeśli w grę wchodzi plecak na trekking to będzie on noszony raczej na biodrach niż na plecach. Dlatego właśnie pasy biodrowe muszą być solidne, regulowane i komfortowe. Gąbka powinna obejmować jak najwięcej kości biodrowej. Podobnie szelki i pas piersiowy, który zwiększa stabilność plecaka w trakcie marszu.

Stelaż – jaką opcję wybrać?

Raczej zewnętrzny stelaż to już przeszłość, niestety przy dużej ilości chodzenia może otrzeć sobie plecy. Stelaż często nie może być demontowany więc nie zmieści się w bagażu podręcznym. Dlatego taka opcja w praktyce się nie sprawdza.

Kieszonki w plecaku

Oczywiście im więcej tym lepiej, choć ważne będzie to jak są rozmieszczone i czy mają odpowiednią pojemność. Na pewno dobrą opcją będą kieszonki w pasie biodrowym. Niewielkie po obu stronach, będzie można tam trzymać cenne rzeczy i jednocześnie nikt tam nie sięgnie niezauważony.

Paski

To podobnie jak w przypadku zamków i kieszonek. Teoretycznie im więcej tym lepiej. Jeśli są to dobre paski to można będzie przyczepić do plecaka inne rzeczy, które w trakcie wyjazdu się przydadzą a nie zmieszczą się do środka. Szczególnie takie, które mogą być brudne.

Ilość komór

To czy plecak będzie jedno czy dwukomorowy to również kwestia indywidualna i uzależniona od tego jakie zwiedzanie się planuje. Jeśli ktoś planuje duże wyjazdy, będzie dużo spędzał w drodze to pewnie dwukomorowy plecak może się przydać. Ale to właśnie kwestia indywidualnej analizy tego jaki wyjazd ma się w planach.

Wentylacja na plecach

Umieszczenie siatki na plecach ma sprawić, że będzie wentylacja między tyłem plecaka a siatką, ale w praktyce wygląda to różnie, dlatego raczej nie ma sensu dopłacać za taką opcję, bo bardzo często okazuje się, że się nie sprawdza a plecak będzie najczęściej istotnie droższy z taką wentylacją.

Materiał plecaka?

Oczywiście mówiąc krótko musi być solidny. Ważne, by był wzmocniony spód, ponieważ ta część jest bardzo narażona na zniszczenie. Można obecnie znaleźć plecaki z bardzo wytrzymałych materiałów, ale trzeba liczyć się z tym, że taki plecak sam w sobie będzie ważył dużo więcej więc przy długich trekkingach może się okazać nieco męczący.

Leave a comment

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *